Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vznik cosplay a co to je?

 

Myšlenka cosplay jako takovéh vznikla v Japonsku v roce 1978 (zhruba), a není pochyb o tom, že takový nápad jako je cosplay, mohou vymyslet jen Japonci.

a bůh stvořil slovo, to slovo bylo...cosplay Nov Takahashi, z japonského studia "Studio Hard" vytvořil termín cosplay (jakožto spojenou zkratku anglických slov costume a play) během své návštěvy na mezinárodním Science Fiction Worldcon (vědecko fantastický veletrh, pořádaný od roku 1939). Byl ohromen prostory a převlečenými postavami z mnoha japonských vědeckofantastických časopisů. Následoval tak běžnou japonskou metodu obvyklou pro tvoření nových slov, za pomocí zkracování: kombinace prvních dvou slabik z každého slova k vytvoření nového celku. Costume (kostým) jako kosu (japonsky), a play (hrát) jako pure (japonsky).

phoca_thumb_l_japan_champion.jpg

Cosplay (japonsky kosupure) je zkratka pro "costume play" (česky kostýmové hraní). Teoreticky patří do kategorie hereckého umění (tj. umění, jež využívá řeči těla a obličeje), často v kombinaci s kostýmy a příslušenstvím pro specifickou postavu. Postavy jsou často čerpány z Japonských a Východo Asijských médií, zahrnující manga, anime, tokusatsu (japonská hraná televizní vystoupení se speciálními efekty), comixové časopisy, obrázkové knížky, videohry a fantasy filmy. Jako další zdroje také občas slouží umělci z oblastí J-popu, J-rocku, Visual kei, postavy z knih, výtvory kyberprostoru (roboti a neživé věci) a nebo vlastní dramata z reálného světa. Lidé zabývající se cosplayem ("cosplayers") vytvořili subkulturu okolo oblékání svých kostýmů a znovuztvárnění scén nebo výtvorů, inspirovaných vybraným námětem (např. anime). Nicméně v některých kruzích se termín cosplay používá jako označení někhoho

 

kdo na sobě mám jednoduše kostým, bez nějaké návaznosti na nějaký charakter, popř. ztvárnění nějakého děje.

Kostýmy
cosplay kostýmy jsou něco úplně jiné narozdíl od halloweenských, či maškarních kostýmů. Protože cílem cosplay je doslova "být danou postavou" kde každý detail je důležitý. Kostýmy musí vypadat a odpovídat stylu oděvu dané postavy, a všeobecně většina kostýmů je už samo o sobě umělecké dílo. Smysl pro detail, správný střih, vhodná volba látky, stejěn tak barvy může určit věrohodnost dané postavy. Někteří cosplayeři si dokonce kupují kostýmy od talentovaných umělců, kteří stráví měsíce tvorbou dokonalého cosplay oděvu. Protože kostýmů je často mnoho a lecky se najdou i stejné, mnoho lidí si prohlíží jiné kostýmy, ukazují vlastnoručně vyrobené výtvory, porovnávají, pořizují mnoho fotek a samozřejmě se snaží mít co nejlepší kostým v rámci různých akcí zaměřených na cosplay.

Trendy současného cosplay
Přestože se cosplay a události s ním spojené zaměřují především na populární asijské kreslené filmy, je ve stále větší oblibě i cosplay postav z mezinárodních filmů. Pro příklad uveďme Matrix, Pán prstenů, Hvězdné války, Harry Potter...ano i tohle je cosplay, ač se to nezdá. A dokonce ani pohlaví nejsou cosplay svatá. Je běžné, že dívky hrají i mužské postavy (v japonsku nijak neobvyklé).

(zdroj: internet a wikipedia)

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

dotaz

(karel, 9. 4. 2021 21:45)

dobrý den, je převlek za Adolfa Hitlera taky CosPlay ?

dotaz

(karel, 9. 4. 2021 21:43)

dobrý den, je převlek za Adolfa Hitlera taky CosPlay ?

dotaz

(karel, 9. 4. 2021 21:43)

dobrý den, je převlek za Adolfa Hitlera taky CosPlay ?