Jdi na obsah Jdi na menu
 


Japonsko

Japonské císařství, japonsky Nippon – ostrovní stát u východního pobřeží Asie; 372 824 km2, 126,4 mil. obyvatel (1998), hustota zalidnění 331 obyv./km2, hlavní město Tokio (8 mil. obyvatel, aglomerace 11,8 mil. obyvatel, 1995); úřední jazyk japonština; měnová jednotka 1 jen (JPY) = 100 senů.

 

V 11. – 12. stol. rostla moc vzájemně soupeřících feudálních rodů; císařství bylo oslabeno a v roce 1182 vznik šógunátu: moci se na téměř sedm století ujala vojenská vrstva samurajů v čele se šóguny, dědičně nastupujícími z vojenských rodů. Po období styku s Evropany (1542 – 30. léta 17. stol.) začalo založením šógunátu rodem Tokugawa 1603 tzv. předmoderní období, typické mj. úmyslnou přísnou izolací od okolního světa. Od 50. let 19. stol. se Japonsko nuceně otevřelo světu, což po restauraci císařské moci v roce 1868 (Meidži) vedlo k budování moderního státu. Po čínsko-japonské válce 1894 – 95 a rusko-japonské válce 1904 - 05 patřilo Japonsko na zač. 20. stol. ke světovým velmocem a vstoupilo do světové politiky. Začátkem 30. let Japonsko na Dálném východě rozpoutalo konflikt (viz též mandžuská agrese), vedoucí v roce 1941 k napadení USA a k totální porážce Japonska ve 2. světové válce. Díky poválečným reformám se Japonsko znovu zařadilo mezi nejvyspělejší a nejmocnější státy světa. – Japonsko je nezávislý stát, konstituční monarchie. Hlavou státu je císař, jehož titul je dědičný po mužské linii podle zásady prvorozenosti; je pouze symbolem státu a jednoty lidu. Zákonodárným orgánem je dvoukomorový parlament; tvoří jej Sněmovna reprezentantů (dolní; 480 členů, volených obyvatelstvem na 4 roky tak, že každý třetí rok se volí nově polovina jejího složení) a Sněmovna poradců (horní; 247 členů, volených obyvatelstvem na 6 let). Poslední volby do Sněmovny reprezentantů se konaly v červnu 2000, do Sněmovny poradců v červenci 2001. Císař Akihito.

 

Japonská vlajka

Japonské umění

Pro japonské umění je charakteristický cit pro detail, rafinovanost a skromnost. Zatímco ostatní asijské země dávají v uměleckém ztvárnění přednost okázalosti, Japonci inklinují spíše k jednoduchosti a k zachycení neopakovatelnosti okamžiku.

Co ovlivnilo japonskou kulturu?

Japonsko bylo od svého vzniku pod velkým vlivem Číny. Právě z této země se na japonské ostrovy dostal např. čaj, znakové písmo, bonsaje, chrámová architektura či buddhismus. Vliv Číny a dalších zemí byl nejvíce patrný v 15. a 16. století, poté se Japonsko od okolního světa zcela izolovalo a japonská kultura se vyvíjela svým vlastním směrem.

 

 

Čím japonská kultura obohatila svět?

Když se řekne Japonsko, většina si jistě vybaví bonsaje, kimono, čajový obřad, kaligrafii anebo zápasníky sumó. Bezesporu je lze považovat za umění, specifické pro japonskou kulturu, které jsou inspirací pro okolní svět.

Komiksy pro každého

K současným kulturním trendům, které v mnohém inspirují i západní kulturu, patří tzv. manga - komiksový žánr. Na rozdíl od České republiky nejsou v Japonsku komiksy okrajovou záležitostí, právě naopak, jejich popularita stoupá a existují komiksy pro každou věkovou skupinu.

 

Obrazové pojetí textu je Japoncům blízké a vychází z grafické podoby písma i z historické tradice spojení písma a obrazu. Za nejvýznamnější postavu moderní komiksové literatury je považován Tezuka Osamu, který jako první ve svých komiksech začal využívat postupy známé z filmu.

(Tezuka Osama)

Umění života

Pro Japonce je charakteristické, že kultura je součástí běžného života. Projevuje se to například při přípravě pokrmů, které jsou vždy dokonale naaranžovány. Japonci považují vizuální stránku jídla za stejně důležitou jako chuťovou a při přípravě se inspirují například aktuálním ročním období, přičemž velký důraz kladou na celkovou kulturu stolování.

Japonci velice oceňují zahradní architekturu a nejen každý park, ale i malou zahrádku lze považovat za umělecké dílo, které má nemálo obdivovatelů.

Velice ceněni jsou i tradiční řemeslníci, kteří vyrábějí keramiku, bambusové stěny, slaměné rohože, rýžový papír či výrobky z lakovaného dřeva, které splňují náročná estetická i kvalitativní kritéria.

Japonsko je tedy možné považovat nejen za zemi vycházejícího Slunce, ale také za zemi jedinečné a velice bohaté kultury, která se projevuje jak v galeriích, divadlech nebo výstavách, tak i v každodenním životě Japonců.

Moderní podoba Japoncka

Tokyo

Desktop Bilder > Reise > Shinjuku at Night, Tokyo, Japan

Eitai Bridge, Tokyo, Japan

Eitai Bridge, Tokyo, Japan pictures

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář